Vårt marsmöte

Så här berättar klubbens nyvalde ordförande Richard Kollig om vårt marsmöte i förra veckan:

”Vår inbjudna gäst Olle Robin höll ett väldigt uppskattat föredrag med lagom mycket bilder av hög kvalitet. En del bilder handlade om hur han har dokumenterat Hagastaden före rivningen och även Slussens rivning i nutid. En del streetfotografi och resefoto med ett antal roliga motiv på människor från olika länder. Mycket svartvit Leicafoto från den tiden. Fina porträtt och barnbilder samt en del småkryp i närbild.

Dessutom diskuterades ett förslag om att införa bildanalys som en punkt på våra möten. Vi bestämde att vi skulle börja med det vid nästa möte. Om man vill vara med, tar man med sig en bild på en USB-sticka till mötet eller skickar bilden senast onsdagen före mötet till klubbens mailbox.

Vi diskuterade även att på nytt ta upp fotoinriktade vandringar eller utflykter, och det verkade finnas intresse för det hos en del medlemmar. Vi återkommer om det.

Till vår stående programpunkt Medlemmarnas bilder bidrog Ingela, Jessica och Richard.

Fikat och kaffet slank ner som vanligt, och flera av oss passade på att igen titta på Marcus fina utställning på museet.”

/Anders Larsson

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *